Daňové poradenstvo nie je účtovníctvo. Čo to vlastne je a aké výhody vám prinesie?

Riešite si dane a účtovníctvo vo vlastnej réžii? Potom iste viete, čo to so sebou obnáša. Neustále sledovanie legislatívnych zmien, konzultácie v rámci i mimo firmu - skrátka, nič jednoduché. Viete však na koho sa obrátiť a ako ušetriť nielen svoj čas, ale aj financie?

Tax advisory

Čo je daňové poradenstvo? 

Odpoveď na túto otázku jednoznačne poskytuje zákon č. 78/1992 Zb. o daňových poradcoch a Slovenskej komore daňových poradcov. Podľa tohto zákona daňové poradenstvo znamená poskytovanie poradenských služieb vo veciach daní, odvodov a poplatkov podľa osobitných predpisov a zahŕňa:

  • poradenstvo pri zisťovaní základu dane a dane a pri plánovaní daní,
  • poskytovanie stanovísk a vysvetlení pre klientov k aplikácii právnych predpisov v oblasti daní.

Akúsi nadstavbu pre služby poradenstva v oblasti daní predstavuje ekonomicko-daňové poradenstvo, ktoré nachádza svoje uplatnenie v rôznych situáciách. Už pri zakladaní spoločnosti konzultačná spoločnosť, ktorá takéto poradenstvo poskytuje, nájde pre vašu firmu optimálne riešenie platenia daní a poskytne konzultácie ohľadom základov účtovania a iných administratívnych záležitostí. Inovatívne spoločnosti vám v tejto súvislosti odporučia účtovníctvo online, ktoré značne uľahčuje vedenie účtovníctva prostredníctvom automatizácie. 

Keďže legislatíva sa neustále mení a daňové zákony prechádzajú novelizáciou aj niekoľkokrát do roka, služby poradenstva v oblasti daní je výhodné využívať počas celého roka. Daňový poradca dokáže zabezpečiť celú účtovnú a daňovú agendu, preveriť agendu spracovanú inou osobou či zastupovať klienta v prípade daňovej kontroly. 

Na konci roka pri závierkách a výpočtoch dane z príjmov sú služby daňového poradenstva nepostrádateľné pri príprave daňového priznania a optimalizácii daňovej povinnosti ako legálnej stratégii uplatnenia zníženia daňovej záťaže. 

Neoceniteľnými sú takéto služby aj prípade, ak pripravujete nejakú neobvyklú transakciu. Najmä ak ide o väčšie množstvo peňazí, určite oceníte ekonomicko-daňové konzultácie, v rámci ktorých sa identifikujú prípadné riziká a potvrdia, či je váš postup v súlade so zákonom. 

Aký je rozdiel medzi daňovým poradenstvom a účtovníctvom? 

V mnohých prípadoch sa stretávame s nesprávnym chápaním daňového poradenstva. Niektorí podnikatelia predpokladajú, že každý účtovník im zároveň poskytne aj ekonomicko-daňové poradenstvo. Nie je to však tak. Aj keď účtovník - nezávisle od toho, či je to váš interný zamestnanec alebo externý dodávateľ - síce základy daní ovláda, spravidla však nemusí disponovať komplexnými znalosťami daňovej problematiky. V tomto prípade využite radšej služby poradenstva v oblasti daní, resp. ekonomicko-účtovného poradenstva, ktoré vám zaručí správne postupy. 

Nechajte teda daňové poradenstvo na nás. Spoluprácou s nami získate spoľahlivého partnera, ktorý vám poradí pri bežných situáciách a nájde tiež optimálne riešenie zdaňovania vašej spoločnosti.

Zaujala Vás naša ponuka služieb?

Uvedomujeme si, že jedným z kľúčových faktorov ovplyvňujúcich Vaše rozhodnutie je aj cena našich služieb, a tak budeme veľmi radi, keď Vám budeme môcť "ušiť" cenu na mieru.
V rámci žiadosti o cenovú ponuku nám pomôžete podrobným vyplnením kontaktného formulára. My Vás následne budeme spätne kontaktovať s pripravenou ponukou podľa charakteristík Vašej spoločnosti.