Oznámenie zamestnávateľovi o tehotenstve - vzor

Oznámenie tehotenstva v práci je dôležitý krok, ktorý si vyžaduje citlivý prístup a znalosť svojich práv. Hoci zákon nestanovuje konkrétny termín, kedy informovať zamestnávateľa o tehotenstve, včasné oznámenie môže priniesť viaceré výhody.

Kedy oznámiť tehotenstvo zamestnávateľovi?

Zákonník práce neukladá povinnosť oznámiť tehotenstvo do určitého termínu. Avšak, ak pracovná pozícia zahŕňa rizikové faktory, ako je práca s chemikáliami, vysoká miera stresu, zdvíhanie ťažkých bremien alebo nočné zmeny, je vhodné informovať zamestnávateľa čo najskôr. Včasné oznámenie vám umožní využiť ochranu, ktorú poskytuje zákon tehotným zamestnankyniam, vrátane zákazu výpovede a nároku na úpravu pracovných podmienok.

Aké výhody plynú z oznámenia?

Oznámením tehotenstva zamestnankyňa získa ochranu pred podaním výpovede z pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa, nakoľko zamestnankyňu zamestnávateľ nemôže prepustiť z dôvodu tehotenstva. Rovnako má zamestnankyňa nárok na úpravu pracovných podmienok alebo preradenie na inú vhodnú pozíciu a právo na voľno, na lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom počas pracovnej doby.

Ako oznámiť tehotenstvo?

Najlefektívnejšou formou je oznámiť tehotenstvo svojmu zametnávateľovi písomne. Môžete doručiť list zamestnávateľovi osobne a požiadať o potvrdenie prevzatia, alebo list odoslať doporučene poštou. Okrem písomného oznámenia je potrebné doplniť aj potvrdenie od gynekológa o tehotenstve a predpokladanom termíne pôrodu.

Prechod z materskej na rodičovskú dovolenku

Po ukončení materskej dovolenky má zamestnankyňa možnosť nastúpiť na rodičovskú dovolenku, ktorá trvá až do dosiahnutia troch rokov veku dieťaťa. V prípade dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom môže rodičovská dovolenka trvať až do šiestich rokov veku dieťaťa. Počas tohto obdobia má nárok na rodičovský príspevok, ktorý vypláca Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

O rodičovský príspevok je potrebné požiadať na príslušnom Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta trvalého bydliska. K žiadosti je potrebné doložiť potrebné formuláre a potvrdenia.

Pred nástupom na rodičovskú dovolenku opäť vzniká ďalšia oznamovacia povinnosť voči zamestnávateľovi. Presnejšie, najmenej jeden mesiac pred plánovaným nástupom na rodičovskú dovolenku je potrebné písomne informovať zamestnávateľa o prechode z materskej na rodičovskú dovolenku.

Povinnosti zamestnávateľa voči zdravotnej poisťovni

Počas rodičovskej dovolenky za túto osobu platí zdravotné poistenie štát. Odporúča sa overiť si zmenu údajov v zdravotnej poisťovni, napríklad prostredníctvom Elektronickej pobočky.

Zamestnávateľ je teda následne povinný oznámiť Sociálnej poisťovni prerušenie poistenia z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. Toto prerušenie sa oznamuje s príslušným kódom a dátumom začiatku rodičovskej dovolenky. Zamestnávateľ je povinný odhlásiť zamestnankyňu zo zdravotného poistenia k dátumu predchádzajúcemu nástupu na rodičovskú dovolenku, rovnako s príslušným kódom a dátumom.

Počas rodičovskej dovolenky je zamestnankyňa v ochrannej dobe, počas ktorej jej zamestnávateľ nemôže dať výpoveď. Po skončení rodičovskej dovolenky má zamestnankyňa následne právo vrátiť sa na svoju pôvodnú pracovnú pozíciu.