Kedy je na čase vymeniť Vášho účtovníka?

Váš účtovník hrá kľúčovú úlohu vo fungovaní spoločnosti. Okrem spracovania Vášho účtovníctva zodpovedá za zabezpečenie dodržiavania daňových a právnych predpisov a prináša návrhy na legálnu daňovú optimalizáciu. Ak si myslíte, že Vám Váš súčasný účtovník neprináša hodnotu za peniaze, ktoré ste do neho investovali, možno je na čase nájsť si nového.

Proces zmeny je v skutočnosti relatívne jednoduchý, na rozdiel od názoru, ktorý môže zastávať Váš súčasný účtovník. Odvetvie účtovníctva sa nelíši od ostatných, neustále sa mení a vyvíja a v prípade, ak nekontrolujete trh si nemôžete byť istý, že Váš účtovník je naďalej pripravený Vám poskytnúť najlepšiu radu. Zmena účtovníkov nie je rozhodnutím, ktoré by sa malo brať ľahkovážne, avšak spolupráca so správnymi účtovníkmi a tímom profesionálov môže výrazne zmeniť Vašu obchodnú a finančnú situáciu do budúcnosti.

Vašu účtovnú spoločnosť je možné zmeniť v rôznom časovom období, nie len od začiatku roka. Rovnako nezáleží na účtovníckom softvéry, ktorý spoločnosť využíva. Ten sa môže meniť v závislosti od výberu účtovníka. Ak preto stále uvažujete o zmene a zostávate neistými, v nasledujúcich bodoch spomenieme niekoľko dôvodov, ktoré Vám pomôžu sa rozhodnúť.

1. Skúsenosti

Iný účtovník môže mať aktuálne lepšie skúsenosti pre súčasné potreby Vášho podnikania. To môže priniesť pre organizáciu značnú hodnotu, o ktorej ste pred tým možno nepremýšľali. V rámci poskytovania kvalitných služieb by mali byť vaši účtovníci vždy na špici. Žiadať Vás a spätnú kontrolu dokumentov alebo o ohodnotenie obsahu daňového priznania je v skratke neprijateľné. Ak sa Váš účtovník pravidelne dopúšťa rovnakých chýb, ktoré Vám spôsobujú nemalé pokuty, nastáva čas, aby ste zvážili výmenu dodávateľa účtovných služieb.

2. Poplatky

Cena pri rozhodovaní o novom externom účtovníkovi je rovnako dôležitá ako jeho skúsenosti. Viete, či si Váš účtovník účtuje trhovú a  konkurencie schopnú cenu? Je potrebné porovnať viacerých účtovníkov alebo účtovnícke spoločnosti, aby ste našli odpoveď na túto otázku. Cenové balíčky jednotlivých účtovníckych firiem môžete nájsť zverejnené na ich firemných stránkach.

3. Služby

Mnoho účtovníkov ponúka služby s pridanou hodnotou a sú hrdí na to, že poskytujú poradenstvo svojim klientom o budúcnosti a prosperite ich podnikania. Nedostatočná komunikácia môže byť jeden z prvých varovných signálov. Včasné reakcie na požiadavky, dochvíľnosť, dodržiavanie  termínov a spätná väzba sú nevyhnutnými podkladmi na fungujúci vzťah medzi Vami a Vašim účtovníkom. Ak nemáte pocit, že dostávate rovnakú úroveň služieb, za ktorú si platíte, môže to prirodzene spôsobiť obavy. Snažte si urobiť prieskum a zistite, či by ste mohli inde získať lepšiu ponuku a úroveň služieb pri rovnakom platovom ohodnotení.

 4. Online účtovníctvo

K dispozícii sú nové softvérové balíky, ktoré urýchľujú proces účtovníctva a umožňujú rýchlejšie a presnejšie odpovede od Vášho účtovníka. Ten správny účtovník odovzdá informácie ohľadom benefitov svojmu klientovi, čo má za následok zníženie poplatkov. Taktiež sa od neho očakáva schopnosť vytvárať elektronické verzie dokumentov, ich vzájomné zdieľanie s klientom a prehľad o novinkách využívania cloudového účtovníctva.

5. Entuziazmus a nadšenie pracovať

Pravdepodobne sa aj vo Vašom regióne rozrastajú každým rokom nové účtovnícke firmy. Prečo sa nepresvedčíte, že získavate najlepšie služby a poradenstvo v hodnote vašich príslušných poplatkov? Medzi Vami a súčasným účtovníkom musí existovať nadšenie a chuť spolupracovať, aby ste tak mohli vyriešiť problémy a získali čo najvyššiu hodnotu z akejkoľvek situácie. V dnešnej dobe sa často stáva, že firma sa rozhodne pre zmenu svojho účtovníka z dôvodu prínosu nového pohľadu do už dlho zaužívaného systému. Práve nový účtovník dokáže priniesť mnohokrát kreatívnejšie riešenia, ktoré boli  v dôsledku rutinných postupov zatracované. Niekedy tieto riešenia dokážu pomôcť ušetriť nemalé finančné prostriedky, zefektívniť cash-flow alebo odhaliť nedostatky v účtovníctve. Ak Vám v spolupráci s Vašim účtovníkom chýba zanietenie pre prácu, môže byť vhodný čas začať hľadať vhodnejšieho účtovníka.

Ak ste sa nakoniec rozhodli pre zmenu vášho externého účtovníka, urobte prvý krok a dajte nám vypracovať cenovú ponuku, ktorá je ušitá na mieru Vašich potrieb. Nemíňajte svoje peniaze za niečo, čo nie je efektívne ak existuje lepšia a účinnejšia možnosť pre Vaše podnikanie. 

Neváhajte nás kontaktovať ihneď!

Užitočné články

Chcete sa dozvedieť ďalšie užitočné informácie zo sveta účtovníctva?